Żerdziny

 
 

Ochotnicza Straż Pożarna

 

  Z ostatniej chwili

      5 czerwca odyły się zawody sportowo pożarnicze jednostek z terenu gminy Pietrowice Wlk. Nasza jednostka wystawiła 4 drużyny!   2 seniorów, kobiet oraz dzieci. Zajęte miejsca to: Seniorzy 1: VIII miejsce, seniorzy 2: V miejsce, Kobiety: III miejsce, drużyna młodzieżowa: III miejsce. Gratulacje. Zdjecia w galerii.   

    3 maja świętowaliśmy św. Floriana. O godz 9 odbyła się msza św. dziękczynna. Po południu zaprosiliśmy mieszkańców Żerdzin do swietlicy na kawę i kołocz. Pomimo niesprzyjającej pogody (padał śnieg!!!) do swietlicy przyszło dużo ludzi. Zdjęcia w galerii.

 Dnia 7 stycznia w naszej jednostce odbyło się zebranie sprawozdawczo wyborcze. Najpierw zostały przeczytane: sprawozdanie z działalności, sprawozdanie finansowe, sprawozdanie komisji rewizyjnej. Następnie odbyły się wybory do Zarządu OSP Żerdziny. Na Prezesa wybrano ponownie Dariusza Herud. Naczelnikiem został Andrzej Muszal. Zastepcą naczelnika Stefan Afa. Sekretarzem Adrian Zymla, a skarbnikiem Bernard Franiczek. Skład Komisji rewizyjnej to: przewodniczący Rajmund Nowak, sekretarz Waldemar Mainusz i członek Albert Pawlik. Poniżej przedstawiamy Raport OSP Żerdziny za rok 2010.

         2010 rok

     Ukazał się 3 numer "Fojermanka" - gazetki Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerdzinach. Fojermanek     

           8 lisopada odbyły się ćwiczenia wszystkich jednostek OSP z Gminy Pietrowice Wlk. Ćwiczenia miały miejsce na centrum wystawowym w Pietrowicach Wlk.

       21 października mieliśmy wyjazd do palącego się stogu słomy w Cyprzanowie.

     30 września w naszej jednostce została przeprowadzona kontrola przez PSP Racibórz.

    W ostanim tygodniu lipca zostały zakupione, dzięki złożonemu wnioskowi w LGD, do naszej straży : pilarka spalinowa do drewna  - Stihl MS 270, myjka wysokociśnieniowa - Karcher 2.81 oraz szafki na ubrania bojowe.

     12 lipca mieliśmy wyjazd do zalanych dwóch piwnic w Żerdzinach. Przyczyną zalania byłą pęknięta rura wodociągowa.

     26 czerwca odyły się już kolejne zawody nocne w Bolesławiu. Nasza jednostka po raz pierwszy oprócz drużyny seniorów wystawiła drużynę kobiecą, która zjęła w swojej kategorii 3 miejsce. Drużyna seniorów zajęła 20 miejsce.

      2 czerwca nasza jednostka dostała alarmowe wezwanie do pompowania wody w Żerdzinach na ul. Świerczewskiego 4 (p. Widok). Najpierw przy pomocy worków z piaskami został utworzony wał, aby woda nie dostawała się w stronę domu. Następnie usuwano wodę z ogródka, by nie przelewała się do piwnicy. Akcja trwała 4,5 godziny. Zdjęcia w galerii.

     29 maja nasza jednostka brała udział w pielgrzymce strażaków do kosciółka św. Krzyża w Pietrowicach Wlk. O godz. 18 była msza w intencji zmarłych i żyjacych strażaków z naszej gminy, a po mszy spotkanie przy "kiełbasce".

       29 maja nasza koleżanka z jednostki Brygida Siara wyszła za maż. Na weselu nie mogło zabraknąć delegacji OSP.

       17 maja (po obfitych deszczach) nasza jednostka została wezwana alarmowo do Ciechowic. Zadaniem było przepompowywanie przez wał do Odry wody spływającej z pól. Po przyjeździe do Żerdzin było jeszcze jedno wezwanie do pompowania pywnicy w Żerdzinach.

      Dnia 2 maja świętowaliśmy Dzień Strażaka. Przy remizie odbyło się spotkanie biesiadne przy kołoczu, kawie i grillu. Zdjęcia w galerii

      24 kwietnia dostaliśmy sygnał do alarmowego wyjazdu. Okazało się, że Komendant Gminny zorganizował ćwiczenia bojowe. Ćwiczenia te odbyły się na polach pomiedzy Pietrowicami a Samborowicami. Nasz jednostka miała za zadanie przepompować wodę pomiędzy jednostkami.

       20 lutego w Urzędzie Gminy został przeprowadzony kurs "Zarządzanie stresem" dla strażaków. Z Żerdzin w kursie uczestniczyli: Andrzej Muszal, Hreud Dariusz, Nowak Rajmund.

        13 lutego druch Andrzej Muszal ukończył kurs Ratownika medycznego. Gratulacje!    

       Dnia 4 stycznia 2010 roku odbyło się zebranie sprawozdawcze podsumowujące 2009 rok. Przyjęto również plan działalnosci na 2010 rok.

Raport OSP 2009

       2009 rok

    W grudniu 2009 roku wydano 2 numer "Fojermanka" - gazetki strazaków OSP Żerdziny.

Fojermanek

 

  Szukamy sponsora na zakup pilarki   Stihl MS 270 o wartosci 1753 zł (z 7% VAT)

 

     W grudniu zakończyły sie kursy: podstawowy strażaków ratowników (Franiczek Ewelina oraz Herud Małgorzata) oraz stermotorzystów (Trojański Sebastian, Muszal Andrzej, Herud Dariusz).

      Zakończył się kurs pilarzy  finansowany z UE. W kursie wzieło udział 3 naszych strazaków: Muszal Andrzej, Trojański Sebastian, Herud Dariusz. Strażacy ci dostali europejski certyfikat do posługiwania się pilarkami spalinowymi do cięcia drewna, stali i betonu.

      20 października odbyło się oficjalne uruchomienie systemu selektywnego powiadamianai DSP. Od tego dnia nasza jednostka o wszelkich zagrożeniach zostaje powiadamiana radiowo ze stanowiska dowodzenia KP PSP z Raciborza, a nastepnie przez sms-y wysyłane do każdego strazaka ratownika.

     28 września mieliśmy coroczną kontrolę przeprowadzoną przez PSP Racibórz. Sprawdzana była gotowość sprzętu oraz dokumenty związane z prowadzeniem OSP. Ogólna ocena za przegląd: bardzo dobry. Podziękowania dla wszystkich druchów, którzy przygotowali sprzęt i remizę do przeglądu.

         24 sierpnia o godz. 00.10 wybuchł ogromny pożar 3 stogów słomy. W gaszeniu wzieło udział 8 jednostek straży pożarnej (JRG Racibórz, OSP Sudół, 2 OSP Pietrowice Wlk., OSP Lekartów, OSP Cyprzanów, OSP Pawłów i OSP Żerdziny) z 41 strażakami. Przyczyną pożaru było podpalenie. Akcja gaśnicza z pilnowaniem pogorzeliska trwała do godz. 18.

zdjęcia poniżej 

Pożar 3 stogów słomy 24 sierpnia 2009
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto

           14 sierpnia nasza jednostka została wezwana do palącego się bala słomy na drodze w kierunku Pawłowa.               

         20 czerwca odbyły się już kolejne zawody nocne w Bolesławiu. Jak zwykle na takiej imprezie nie mogło zabraknąć OSP Żerdziny. Nasza drużyna w tym roku zajęła 20 miejsce na 30 startujacych. Oczywisciwe nie liczyło się zajęte miejsce ale uczestnictwo w samych zawodach. W zawodach uczestniczyli: Franiczek Bernard, Afa Stefan, Kalinicki Łukasz, Mainusz Adrian, Muszal Andrzej, Pawlik Marian, Trojański Sebastian, Siara Krystian.    

              Zawody Gminne zorganizowane przes OSP Maków w Pietrowicach Wielkich były dla naszej jednostki znowu szczęśliwe. Nasza drużyna Kobieca zajęła I miejsce pokonując drużynę z Makowa. A nasze druzyny Seniorów zajęły odpowiednio IV i VIII miejsca.  Gratulacje!!!  

      30 maja odbyła się tradycyjna już pielgrzymka strażaków do św. Krzyża. Naszą jednostkę reprezentowało 12 osób.

      Dnia 25 maja mieliśmy alarmowy wyjazd do gaszenia stogu słomy pomiędzy Pawłowem a Gamowem.

    Dnia 19 maja 2009 w naszej jednostce została przeprowadzona "Inspekcja gotowości bojowej". Po włączeniu syreny alarmowej kontrola z PSP Racibórz mierzyła czas przybycia strażaków do remizy i gotowość samochodu do wyjazdu. Pierwszy strażak przybył po 2 min. 40 sek. Ostatni z sześciu po 5 min. 10 sek. Samochód stał w gotowosci bojowej po 8 min. 15 sek.                

Foto

       

      Takie mają "hydranty" w     Niemczech.

 

     Świetlica w remizie strażackiej w Liederbach.

   

Krótka historia i fakty OSP Żerdziny:

        Ochotnicza Straż Pożarna w Żerdzinach została założona prawdopodobnie w 1924 roku. W swojej działalności Ochotnicza Straż Pożarna może poszczycić się wieloma sukcesami zarówno w akcjach pożarowych, jak i w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym jak i powiatowym. W swoim dorobku możemy poszczycić się aż 41 dyplomami otrzymanymi na zawodach strażackich, z tego prawie połowa (16 dyplomów) za I miejsca w różnych kategoriach wiekowych. Pierwszy dyplom, jaki się zachował, OSP Żerdziny otrzymało za zajęcie II miejsca w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Grupie M-400 organizowanych w Pietrowicach Wielkich w dniu 23.06.1974 roku. Od tego czasu OSP Żerdziny w zawodach strażackich zawsze zajmowała czołowe miejsca. Na Zawodach Powiatowych na 9-10 drużyn zajmowała 4-6 miejsce.

          W 2005 roku jako pierwsza jednostka w gminie, OSP Żerdziny wystawiła na Zawodach Gminnych w Cyprzanowie drużynę Kobiecą w składzie: Małgorzata Herud, Siara Brygida, Franiczek Ewelina, Krautwurst Karina, Wojtek Katarzyna, Muszal Agnieszka, Górecka Halina.

      Od 2008 roku jednostka posiada status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).

Stan kadry:

Członkowie czynni - przeszkoleni do akcji:

Afa Stefan, Benek Mirosław, Franiczek Krzysztof, Franiczek Bernard, Franiczek Ewelina, Grela Bernard, Herud Dariusz, Herud Małgorzata, Kalinicki Łukasz, Mainusz Adrian, Mainusz Waldemar, Majnusz Grzegorz, Marcinek Piotr, Muszal Andrzej, Nowak Rajmund, Pawlik Edward, Pawlik Marian, Rybka Grzegorz, Siara Krystian, Trojański Sebastian.


Członkowie honorowi:

Herud Henryk, Mainusz Jerzy, Zymla Robert

Stan bojowy:

       OSP w Żerdzinach posiada na swoim stanie samochód gaśniczy GLMA 8/8 marki Mercedes L 409 z autopompą, który jednostka dostała z zaprzyjaźnionego z Gminą Pietrowice Wlk. miasta Liederbach z Niemiec. Posiadamy również motopompę PO 5, pompę szlamową Must Pumpen, agregat prądotwórczy Honda ECT 7000 oraz pilarkę spalinową Stihl MS 270.

 

Szeregi zarządu OSP:

Prezes:
Naczelnik:                  Z-ca naczelnika:
Skarbnik:
Sekretarz:
Komisja Rewizyjna:

Dariusz Herud
Andrzej Muszal
Stefan Afa 
Bernard Franiczek              Adrian Zymla
Rajmund Nowak
Waldemar Mainusz      Albert Pawlik

Adres:

Żerdziny
ul. Szkolna 1
47-480 Pietrowice Wielkie
Naczelnik OSP - Andrzej Muszal: 692 953 511 Prezes OSP - Dariusz Herud: 692 018 460

 Historia OSP w książce